Inflacja będzie się obniżać, nie potrzeba silnego zacieśnianie polityki pieniężnej



Inflacja rozumiana jako proces ekonomiczny osiągnęła swój szczyt i będzie się obniżać, a dotychczasowa polityka pieniężna nie będzie wymagała dalszego, silnego zacieśniania, ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Mimo występowania pewnych czynników ryzyka w procesach cenowych, związanych z podwyżkami taryf na gaz i energię elektryczną, średniookresowe perspektywy inflacyjne zmierzające w IV kw. 2024 r. w okolice 3,5%, tj. górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, nie ulegają zmianie.

„Można powiedzieć, że inflacja rozumiana jako proces ekonomiczny osiągnęła już swój szczyt, choć w wymiarze statystycznym dynamikę cen mogą jeszcze przejściowo podbijać czynniki regulacyjne, w tym wzrosty taryf na prąd i gaz, związane z wcześniejszymi wzrostami cen surowców. Między innymi dlatego – mimo stopniowego spadku w 2023 r. – średnioroczna inflacja w przyszłym roku pozostanie podwyższona. Jednak w 2024 r. dynamika cen będzie już wyraźnie niższa i w ostatnim kwartale tego roku powinna powrócić w okolice 3,5%, tj. górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego” – napisał Glapiński w artykule dla „Super Expressu”.

Szef banku centralnego wskazał, że „wysoki wzrost taryf mógłby spowodować, że odczyt inflacji CPI w pierwszych miesiącach przyszłego roku ukształtowałby się wyraźnie powyżej szczytu inflacji z 2022 r.”

Dodał, że czynniki popytowe będą oddziaływać jednoznacznie w kierunku stopniowego spadku inflacji, to prognozy dynamiki cen w kolejnych miesiącach obarczone są nadal bardzo wysoką niepewnością.

„Dotyczy ona przede wszystkim zmian w otoczeniu regulacyjno-prawnym” – wyjaśnił Glapiński.

„Wpływ tych czynników ryzyka – choć istotny dla kształtowania się inflacji w najbliższych miesiącach – nie zmienia jednak średniookresowych perspektyw inflacji, która w wyniku spowolnienia aktywności gospodarczej na świecie i w Polsce, przy zacieśnieniu polityki pieniężnej przez banki centralne będzie się obniżała. Z tej perspektywy można uznać, że dotychczasowe działania Rady były słuszne i skuteczne, a zapewnienie średniookresowej stabilności cen – w świetle obecnych danych i prognoz – nie będzie wymagało dalszego, silnego zacieśniania polityki pieniężnej” – podsumował szef banku centralnego.

W lipcu RPP podwyższyła stopy procentowe po raz 10. z rzędu – tym razem o 50 pb, do 6,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Źródło: ISBnews

Artykuł Inflacja będzie się obniżać, nie potrzeba silnego zacieśnianie polityki pieniężnej pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply