Dokonano 1,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na 76 mln zł w II kw.Wykorzystując cudzą tożsamość, próbowano wyłudzić 1,9 tys. kredytów na łączną kwotę 76 mln zł w II kw. 2021 r., poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) w 46. edycji raportu InfoDOK.

„W II kwartale 2021 r. zablokowano ponad 1,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 76 mln zł. Blokowanie przypadków wykorzystywania cudzej tożsamości z wykorzystaniem dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy jest możliwe dzięki bardzo szybkiemu systemowi zastrzegania kradzionych i zgubionych dokumentów w bankach – w ostatnich trzech miesiącach Polacy zgłosili aż 37,2 tys. dokumentów tożsamości” – czytamy w komunikacie.

W ostatnim kwartale do bazy Systemu Dokumenty Zastrzeżone dodano 37 190 danych – to o 16% więcej niż rok temu w analogicznym okresie. Statystycznie do bazy trafiało 409 dokumentów dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DZ jest ponad 2,1 miliona takich dokumentów, podkreślono.

„W ubiegłym roku o tej porze trwał pierwszy okres pandemii Covid-19. Znacząco zmniejszył się ruch na ulicach, a w środkach komunikacji publicznej i na chodnikach trudno było o tłumy, w których kieszonkowcy czują się najlepiej. Obecne wzrosty pokazują, że na nasze ulice powoli wraca normalność – tym samym apelujemy o ostrożność. A w sytuacji, gdy jednak utracimy nasze dokumenty prosimy o możliwie jak najszybsze ich zastrzeżenie w banku. Powinni to robić nie tylko ci, którzy mają już konta bankowe, ale także te osoby, które nigdy wcześniej z usług bankowych nie korzystali, oni również mogą i powinni korzystać z Systemu Dokumenty Zastrzeżone” – powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w komunikacie.

Łączna kwota 1 914 prób wyłudzeń kredytów w II kwartale 2021 r. wyniosła 76,3 mln zł. Odnotowano 2 próby przekraczających kwotę 1 mln zł, z czego ta największa dotyczyła 6 mln zł (woj. warmińsko-mazurskie).

System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba zrobić natychmiast, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Źródło: ISBnews

Artykuł Dokonano 1,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na 76 mln zł w II kw. pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply