Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 1,7 pkt m/m do 13,5 pkt w lipcuWskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 1,7 pkt m/m do 13,5 pkt w lipcu 2021 r., wynika z „Monitora Bankowego” opublikowanego przez firmę badawczą Kantar.

„Lipcowy pomiar nastrojów wśród bankowców przyniósł niewielką korektę ocen w stosunku do czerwca, w efekcie czego główny indeks koniunktury odnotował spadek o 1,7 punktu. Obniżenie ocen dotyczyło w zasadzie wszystkich wymiarów z wyjątkiem kredytów konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych. Osłabła wysoka jak dotąd dynamika w zakresie kredytów mieszkaniowych, choć wskaźnik oceny w dalszym ciągu pozostaje na poziomie blisko 60%. Korekta widoczna jest także w ocenie stanu gospodarki. Według ponad połowy ankietowanych, skutki pandemii będą odczuwalne jeszcze przez 3 lub więcej lat, choć relatywnie kondycja polskiej gospodarki jest oceniana lepiej niż innych krajów europejskich i może powracać na tory wzrostu w nieco szybszym tempie” – powiedział prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.

Indeks prognostyczny m/m spadł o 0,5 pkt do poziomu 14,7 pkt, a indeks ocen obniżył swoją wartości m/m o 2,9 do poziomu 12,3 pkt.

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 5 pkt i w lipcu wynosi 61 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 9 pkt, a r/r wzrosło o 59 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 6 pkt, a r/r jest wyższe o 58 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych
wzrósł m/m o 1 pkt i wynosi 62 pkt, wskazano również.

„Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 5 pkt i wynosi obecnie minus 1 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 8 pkt, a r/r brak zmiany. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 14 pkt, a r/r jest niższe o 19 pkt. Indeks prognozy
trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m spadł o 1 pkt i wynosi minus 4 pkt” – czytamy dalej.

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 1 pkt i wynosi 14 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 9 pkt, a r/r jest wyższy o 31 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 1 pkt, a r/r jest wyższy o 31 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych wzrósł m/m o 1 pkt i wynosi obecnie 27 pkt.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 5 pkt i wynosi minus 7 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 10 pkt, a r/r spadł o 18 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 13 pkt, a r/r jest niższy o 17 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 4 pkt i
wynosi obecnie minus 6 pkt, zaznaczono.

W lipcu odnotowano m/m obniżenie prognoz sześciomiesięcznych na wszystkich rynkach z wyjątkiem kredytów konsumpcyjnych osób indywidualnych.

„W lipcu odnotowano pogorszenie sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej kraju, gospodarstw domowych, a także przedsiębiorstw. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 24 pkt, m/m jest niższa o 15 pkt, a r/r jest wyższa o 63 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 18 pkt, m/m jest niższa o 10 pkt, a r/r wzrosła o 54 pkt. Prognoza sytuacji
ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 14 pkt, m/m jest niższa o 9 pkt, a r/r jest wzrosła o 62 pkt” – zakończono.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 7-26 lipca. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 96 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.

Źródło: ISBnews

Artykuł Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 1,7 pkt m/m do 13,5 pkt w lipcu pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply