Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał dwie decyzje zobowiązujące wobec PayPal, dotyczące umów z polskimi użytkownikami usług, podał Urząd. Kwestionowane praktyki dotyczyły dokonywania zmian w umowie na podstawie nieuczciwej klauzuli modyfikacyjnej i nieprawidłowej formy informowania o zmianach opłat. Spółka zobowiązała się do ich zaprzestania oraz zwrotu opłat związanych z ich stosowaniem wraz z rekompensatą.
W toku prowadzonych postępowań ustalono, że spółka PayPal Europe w umowach z polskimi użytkownikami serwisu stosowała klauzulę modyfikacyjną, na podstawie której wprowadziła jednostronnie nowe opłaty i podwyżki dotychczasowych. Klienci skarżyli się m.in. na wprowadzoną w 2020 r. opłatę za brak aktywności, podano. Decyzje nie są prawomocne. Przysługuje od nich odwołanie do sądu.
„Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje dotyczące umów z polskimi użytkownikami usług PayPal. Za abuzywne uznał, znajdujące się we wzorcu umowy stosowanej przez PayPal Europe od 11 grudnia 2019 r., postanowienie mówiące o tym, że spółka ‚…może od czasu do czasu wprowadzać zmiany w niniejszej umowie z użytkownikiem oraz w innych dokumentach’. Uznał ponadto, że sposób informowania o zmianach mógł naruszać interesy posiadaczy konta PayPal, w tym obowiązek przekazywania takich informacji na trwałym nośniku” – czytamy w komunikacie.
Możliwość pobrania dokumentu ze strony internetowej lub aplikacji – które nie spełniają cech trwałego nośnika – nie daje pewności, że jest to ta sama wersja pliku, która została tam pierwotnie umieszczona. Przedsiębiorca ma wówczas techniczną możliwość dowolnej modyfikacji treści i zawartości swojej strony. Między wysłaniem wiadomości mailowej z linkiem a pobraniem dokumentu, plik może zostać zmieniony lub usunięty. Dlatego prawo wymaga dostarczenia konsumentom istotnych informacji na nośniku zabezpieczonym przed ingerencją ze strony nadawcy. Za trwały nośnik można uznać m.in. dokument papierowy, kartę pamięci, pendrive, wiadomość mailową lub załączony do niej plik, np. w formacie pdf. Samo hiperłącze przekierowujące na stronę internetową nie spełnia wymogów trwałego nośnika, podkreślono.
Urząd zaznaczył też, że prawidłowa forma dostarczenia informacji to nie wszystko. Aby przedsiębiorca mógł wprowadzić zmiany w umowie na czas nieokreślony, niezbędna jest również odpowiednia klauzula modyfikacyjna, która zgodnie z przepisami precyzyjnie i jednoznacznie wskaże konkretne okoliczności warunkujące taką zmianę.
„Konsumenci nie powinni być zaskakiwani zmianami w umowach. Zwłaszcza kiedy te zmiany wiążą się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. W przypadku usług płatniczych ponoszone przez konsumentów opłaty są jednym z podstawowych czynników warunkujących realizację transakcji. Postanowienia pozwalające na zmianę parametrów umowy są dozwolone, ale powinny być precyzyjne. Powinny umożliwiać konsumentowi przewidzenie zmian kosztów czy zakresu usług już na etapie podpisywania kontraktu. Klauzula mówiąca o tym, że spółka ‚…może od czasu do czasu wprowadzać zmiany w […] umowie’ dawała przedsiębiorcy pełną dowolność, a konsumentów narażała na przykre niespodzianki, w tym te natury finansowej” – skomentował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.
Zgodnie z wydaną decyzją zobowiązującą PayPal nie będzie już stosować wobec konsumentów klauzuli modyfikacyjnej oraz zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2019 r., wraz z którymi weszły nowe opłaty za brak aktywności i za wypłatę na rachunek w banku amerykańskim. To samo dotyczy wprowadzonych w tym samym czasie zmian zwiększających opłaty związane z przewalutowaniem. W ramach uzgodnionej rekompensaty polscy użytkownicy PayPal otrzymają zwrot w wysokości 150% opłat pobranych w czasie, w którym obowiązywały postanowienia umowne zakwestionowane przez prezesa UOKiK, podano.
„Aktualni posiadacze kont w PayPal otrzymają zwrot i rekompensatę na swoje rachunki w ciągu 10 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji prezesa UOKiK – bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań. Zwrot i rekompensatę otrzymają też konsumenci, którzy nie mają już konta w systemie PayPal. Spółka skontaktuje się z nimi w tej sprawie – także w ciągu 10 miesięcy od uprawomocnienia decyzji. Konsumenci dodatkowo uzyskają okresową obniżkę kursu wymiany walut. Obniżony kurs będzie obowiązywał do momentu, gdy łączna kwota wynikająca z tej obniżki osiągnie 150% zakwestionowanych podwyżek” – czytamy dalej.
PayPal to jeden z największych i najdłużej działających serwisów umożliwiających dokonywanie internetowych płatności. Konto PayPal jest rodzajem elektronicznego portfela zintegrowanego z rachunkiem bankowym, do którego można przypisać kartę płatniczą.
Źródło: ISBnews
Artykuł UOKiK zobowiązał PayPal do zwrotu opłat i rekompensat za niedozwolone zmiany w umowach pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.