Ropa zanotowała bardzo burzliwy czerwiec w obliczu kryzysu na Bliskim Wschodzie. Do eskalacji w cieśninie Ormuz jednak nie doszło, a zwiększona podaż surowca pozwala oczekiwać niższych cen w przyszłości, ocenił w rozmowie z ISBnews.TV wicedyrektor Działu Analiz XTB Michał Stajniak. Dzięki mocnemu złotemu, powinniśmy oczekiwać spadków cen benzyny na stacjach w średnim terminie.
„Od początku tego roku ceny ropy naftowej nie zmieniły się. Natomiast w samym czerwcu mieliśmy najbardziej burzliwe zmiany na tym rynku nie tylko od miesięcy, ale w zasadzie od wielu lat. Cena ropy naftowej skoczyła bardzo mocno ze względu na kryzys na Bliskim Wschodzie. Iran został zaatakowany przez Izrael, który zdecydował się na atak na infrastrukturę nuklearną tego państwa. Później Stany Zjednoczone również przeprowadziły bombardowania i wskazywano na to, że może dojść do blokady cieśniny Ormuz, przez którą przepływa 20 mln baryłek na dzień ropy. Ta ropa głównie trafia do krajów azjatyckich, przede wszystkim do Chin, Indii, Pakistanu, Japonii czy Korei. Do eskalacji w cieśninie jednak nie doszło i nie mamy już tak mocnych wzrostów ropy, które obserwowaliśmy w drugiej części czerwca” – powiedział ISBnews Stajniak.
Jeśli chodzi o fundamenty na rynku ropy naftowej, to trzeba pamiętać o tym, że OPEC Plus przywraca produkcję na poziomie ok. 400 tys. baryłek na dzień, zaznaczył.
„Świat oczekuje, że dalsza część tego roku przyniesie większą nadpodaż. Teoretycznie więc teraz oczywiście mamy pewne wzrosty na rynku ropy naftowej ze względu na wzmożony popyt, ale nie mamy już tak mocnych wzrostów, które obserwowaliśmy w drugiej części czerwca. Z kolei w dalszej części roku i przede wszystkim w kolejnych latach oczekuje się, że na rynku pojawi się większa podaż, więc teoretycznie można oczekiwać niższych cen w przyszłości” – wskazał wicedyrektor.
Jeśli chodzi o sytuację na polskich stacjach, to ceny pozostają na dosyć wysokim, podwyższonym poziomie, dodał.
„Jest to związane z tym, że w przypadku stacji benzynowych dosyć wolno ceny spadają w odpowiedzi na spadek cen na rynku ropy naftowej. Dodatkowo mamy również podwyższony popyt na wakacje. Niemniej jeśli chodzi o przyszłość na stacjach benzynowych, powinniśmy oczekiwać spadków cen w średnim terminie, głównie ze względu na to, że mamy bardzo dobrą sytuację na rynku walutowym. Jeśli chodzi o parę USDPLN obserwowaliśmy spadki nawet do poziomu 3,60” – powiedział Stajniak.
Ocenił, że polski złoty pozostaje bardzo mocny na rynku, nawet pomimo tego, że w I połowie roku mieliśmy obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych, a w drugiej połowie roku oczekuje się kontynuacji cięć.
„Polski złoty pozostaje taką bezpieczną przystanią na rynkach finansowych. Inwestorzy szukają takich rynków, gdzie w dalszym ciągu mamy relatywnie wysokie stopy procentowe, a jednocześnie te rynki są odporne na globalne niepewności. Polska gospodarka jest słabo połączona z gospodarką USA, a dodatkowo mamy ograniczoną ekspozycję na sytuację na Bliskim Wschodzie. Trzeba pamiętać, że Polska oczywiście importuje ropę naftową między innymi od Arabii Saudyjskiej, ale Polska ma dosyć dużą dywersyfikację. Zejście USD/PLN do poziomu 3,60 jest związane głównie ze słabością amerykańskiego dolara, ale złoty pokazuje również siłę na innych parach walutowych. W przypadku EUR/PLN mamy zejście poniżej 4,25, a na funcie mamy wyraźne zejście poniżej 5 zł” – wymienił wicedyrektor.
W jego ocenie, największą niepewnością dla polskiej waluty jest fakt, jak będzie układała się praca pomiędzy rządem, a nowym prezydentem. „Dlatego perspektywy polskiego złotego mogą się zmienić w II połowie roku” – podsumował Stajniak.
Grupa XTB jest europejskim domem maklerskim, specjalizującym się w instrumentach finansowych będących przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym i giełdzie. Od 2002 roku działa na rynkach zagranicznych, gdzie oferuje klientom zaawansowane technologicznie aplikacje transakcyjne. Spółka jest notowana na GPW od 2016 r.; wchodzi w skład indeksu mWIG40.
Źródło: ISBnews
Artykuł Kurs ropy uspokoił się po burzliwym czerwcu, cena benzyny powinna spadać pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.