Rośnie zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników IT, w tym AI



W sektorze IT rośnie zapotrzebowanie pracodawców na doświadczonych kandydatów, zwłaszcza specjalistów średniego szczebla (mid) oraz seniorów, z unikalnymi kompetencjami, nierzadko powiązanymi z technologiami sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwem, ocenił w komentarzu dla ISBnews dyrektor operacyjny i członek zarządu Grupy Pracuj Rafał Nachyna. Wskazał, że można spodziewać się stabilizacji liczby ofert oraz coraz wyraźniejszego nacisku na umiejętność adaptacji do technologii AI.

„W pierwszym półroczu 2025 roku udział IT w ogłoszeniach ustabilizował się na poziomie 9%, co potwierdza zakończenie fazy ‚zadyszki’ i rozpoczęcie okresu bardziej strategicznego podejścia do rekrutacji w tym obszarze. Wdrażanie AI przez firmy to proces, który zaczął się od niepewności, a obecnie przechodzi w fazę adaptacji i stabilizacji. Rozwój tej technologii jest okazją do weryfikacji kompetencji dużej części pracowników, ale patrząc obiektywnie, nie jest to zjawisko negatywne” – napisał Nachyna w odpowiedzi na pytania ISBnews.

Jak wynika z opublikowanego dziś raportu „Rynek Pracy Specjalistów w I półrocze 2025”, w sektorze IT mniejsze jest zapotrzebowanie na osoby rozpoczynające karierę, czyli tzw. juniorów, natomiast rośnie na doświadczonych kandydatów, zwłaszcza specjalistów średniego szczebla (mid) oraz seniorów, z unikalnymi kompetencjami, nierzadko powiązanymi z technologiami sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwem.

„Początkowa nerwowość wśród specjalistów IT związana była z obawą, że AI zastąpi część ról, zwłaszcza na poziomie podstawowym i średnim. Obawy, że automatyzacja i modele językowe zastąpią ich rolę, stopniowo ustępują zrozumieniu, że te narzędzia mają przede wszystkim wspierać ich pracę. W efekcie, popyt na kompetencje cyfrowe nie maleje – zmienia się ich profil i wciąż trwa zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią narzędzia AI wykorzystać w praktyce” – skomentował ekspert.

W jego ocenie, perspektywy na bieżący rok są jasne: wdrożenia AI nie zredukują znaczenia branży IT, a raczej przesuną akcent z liczby ofert na jakość kompetencji.

„Można spodziewać się stabilizacji liczby ofert, ale też coraz wyraźniejszego nacisku na umiejętność adaptacji do technologii AI oraz zdolność łączenia wiedzy inżynierskiej z biznesowym kontekstem. Firmy będą potrzebować coraz większej liczby specjalistów z praktycznymi umiejętnościami w integracji i obsłudze rozwiązań AI. To dobry moment na refleksję nad rozwojem osobistym – specjaliści IT powinni inwestować w zdobywanie nowych umiejętności związanych z modelami AI, inżynierią danych czy bezpieczeństwem systemów” – stwierdził Nachyna.

W komentarzu do raportu członek zarządu wskazał, że „obserwujemy dwa dominujące trendy, które przyczyniają się do zmian zachodzących na lokalnym rynku pracy: transformację technologiczną oraz zmiany demograficzne”.

„Transformacja technologiczna wymusza, by kandydaci posiadali umiejętność pracy z zaawansowanymi narzędziami AI i platformami cyfrowymi. Rośnie zapotrzebowanie na osoby, które potrafią pracować z nowoczesnymi narzędziami, analizować dane i wdrażać nowe rozwiązania – nie tylko w IT, ale też w sprzedaży, obsłudze klienta czy pracy fizycznej. Firmy wprowadzają technologie AI do codziennych procesów, co sprawia, że najbardziej wartościowy staje się pracownik potrafiący szybko odnaleźć się w tych systemach, analizować dane, a niekiedy także samemu budować nowe, optymalizujące rozwiązania” – napisał członek zarządu w komentarzu dla ISBnews.

Zwrócił uwagę, że eksperci podkreślają, iż przyszłość należy do specjalistów łączących wiedzę techniczną z kompetencjami miękkimi – zdolnością współpracy, adaptacji i uczenia się.

„Równolegle zmiany demograficzne – starzenie się społeczeństwa, niższy wskaźnik urodzeń oraz niedobory pracowników – powodują, że firmy oczekują od kandydatów większej dojrzałości zawodowej, elastyczności i kompetencji multidyscyplinarnych. Potrzebują osób gotowych działać w środowiskach wielopokoleniowych, współpracować z seniorami i młodszymi pokoleniami oraz wspierać wdrażanie nowych pracowników. Rosną też oczekiwania w stosunku do zdolności do mentoringu i komunikacji międzyzespołowej” – podsumował.

Grupa Pracuj jest wiodącą platformą technologiczną działająca w branży HR w Europie. Najważniejsze marki należące do Grupy to: Pracuj.pl – największy polski internetowy serwis rekrutacyjny, Robota.ua – internetowy serwis rekrutacyjny działający na rynku ukraińskim, eRecruiter – polski system wspierający prowadzenie procesów rekrutacyjnych oferowany w modelu SaaS oraz softgarden – działający w obszarze systemów wspierających procesy rekrutacji (Talent Acquisition Suite) w Niemczech, obecny również na innych rynkach europejskich. Od grudnia 2021 r. spółka notowana jest na rynku głównym GPW; wchodzi w skład indeksu mWIG40.

Źródło: ISBnews

Artykuł Rośnie zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników IT, w tym AI pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply