Milton Essex S.A., czyli spółka med-techowa z rynku giełdowego NewConnect jest coraz bliższa zawarcia docelowych umów inwestycyjnych, w tym umowy z inwestorem branżowym, z którym jak spółka informowała we wcześniejszych komunikatach, podpisane zostało Porozumienie wraz z Term-sheet, określające zasady i harmonogram wspólnych działań prowadzących do zawarcia docelowej umowy inwestycyjnej.
Porozumienie to obejmuje, jako jeden z punktów, zobowiązanie głównego akcjonariusza i Prezesa Zarządu – Jacka Stępnia, zawarte w Załączniku nr 1 („Term-sheet”), do zmniejszenia koncentracji zaangażowania poniżej 20 % udziału w kapitale zakładowym spółki. Zobowiązanie to po stronie Prezesa Jacka Stępnia zostało zrealizowane w ramach transakcji z grupą inwestorów, zainteresowanych uczestnictwem w spółce. Wszystkie transakcje zostały dokonane na podstawie umów cywilno-prawnych, zawartych poza obrotem giełdowym.
„Była to trudna decyzja zwłaszcza w momencie, kiedy wreszcie zakończone zostały projekty B+R, a spółka wkracza śmiało w fazę przygotowań do komercjalizacji i posiada zoperacjonalizowane plany dotyczące atrakcyjnych segmentów rynku biotechnologicznego. Jednocześnie musiałem mieć na uwadze cel Porozumienia z inwestorem branżowym, gdzie określono jako jeden z warunków zmniejszenie mojej koncentracji w kapitale zakładowym spółki poniżej 20%, co stanowi w opinii inwestorów oczekiwany poziom zaangażowania kapitałowego dla akcjonariusza pełniącego jednocześnie funkcje w zarządzie spółki i otwierający drogę dla szerszego wejścia kapitałowego inwestorów finansowych. Realizacja tego wymogu odbyła się poprzez darowiznę małej części akcji na rzecz członka rodziny oraz właściwe zbycie pakietowe akcji bezpośrednio do inwestorów prywatnych – osób fizycznych i osoby prawnej – poza obrotem giełdowym, co jest częścią procesu inwestycyjnego. Środki uzyskane ze zbycia akcji na rzecz grupy inwestorskiej w całości trafią do spółki jako finansowanie pomostowe. Jest ono na dzień dzisiejszy niezbędne dla spółki do czasu najbliższej emisji i uzyskania kapitału rozwojowego, o co będziemy się starali już wspólnie z inwestorem branżowym, w ramach planowanej oferty inwestycyjnej o wartości co najmniej dwóch milionów euro” – podkreśla Jacek Stępień, Prezes Zarządu Milton Essex S.A.
Spółka, jak każdy podmiot gospodarczy kierujący się potrzebami rynku, po wyjściu z fazy badawczej stanęła wobec potrzeby aktualizacji prognoz i planów oraz przed koniecznością szerszego otwarcia się na możliwości jakie stwarzają obecnie nowoczesne technologie w obszarze bio-med. W chwili obecnej jedną najszybciej ewoluujących możliwości, pojawiających się w obszarze medycyny translacyjnej, są terapie regeneracyjne, które w przyszłości zastąpią leczenie zachowawcze nakierowane na łagodzenie objawów choroby. Dobrym przykładem są choroby zwyrodnieniowe stawów, gdzie króluje dzisiaj kwas hialuronowy i sterydy podawane w zastrzykach, które jest jednak bardzo krótkotrwałym rozwiązaniem, nie powodującym przy tym powrotu do zdrowia. W tym kontekście ujawnia się potencjał wykorzystania odpowiednio pozyskanych i przygotowanych komórek macierzystych, które jeśli cechują się ultrawysokim poziomem czystości linii komórkowych i dużą żywotnością, znakomicie radzą sobie z naprawą uszkodzonej chrząstki i innych struktur stawowo-ścięgnistych. Kluczowe w tym przypadku jest know-how.
W skali globalnej europejskie badania kliniczne, związane z terapiami regeneracyjnymi, stale się rozwijają, a liczba pozwoleń wydanych przez organy regulacyjne stale rośnie. W rezultacie rynek terapii komórkami macierzystymi dynamicznie się rozwija i oczekuje się, że w skali dekady wzrośnie z obecnego poziomu ok. 16,02 mld USD (2024) do ok. 54,15 mld USD (2034), rosnąc ze średnioroczną stopą CAGR na poziomie 12,95% (za: Precedence Research). Znaczną część tego rynku stanowią terapie bazujące na modelach zwierzęcych, w które celuje spółka Milton Essex.

„Zawarte z inwestorem branżowym Porozumienie-Term-sheet buduje perspektywę grupy biotechnologicznej, dysponującej własną kluczową kadrą naukową i techniczną oraz zapleczem badawczym, w tym zakładem laboratoryjno-produkcyjnym komórek macierzystych wraz z opcją kriogenicznego przechowywania w banku tkanek. Umowy, jakie będą w najbliższym czasie negocjowane i podpisywane dotyczą programów badań klinicznych, w tym przed rejestracyjnych na modelach zwierzęcych, co ma dla nas absolutnie przełomowe znaczenie i świadczy o zaufaniu do przyszłych wspólnych kierunków rozwoju Grupy Milton Essex. Tworzy to również rzeczywisty i znaczący potencjał biznesowy, gdyż dotyczy nie badań naukowych, których wyniki zostały już opublikowane, m.in. w najpoważniejszych i prestiżowych czasopismach, takich jak The NATURE Scientific Reports, lecz działań, zaplanowanych jako część procesu rejestracyjnego nowych terapii. Teraz potrzebujemy podpisania docelowej umowy inwestycyjnej i uzyskania kapitału, który zapewni sprawną realizację naszych celów operacyjnych. Nasza Grupa, dzięki synergii w wielu obszarach, w tym właśnie w dziedzinie badań klinicznych, szybko i praktycznie z marszu rozpocznie udział w światowym wyścig o duży fragment rynku terapii regeneracyjnych, które dzięki postępowi w biologii molekularnej zyskują wciąż nowe i potężne możliwości. Jednocześnie zachowując autonomię poszczególnych działań, Grupa w niczym nie ogranicza nas w rozwijaniu i oferowaniu dotychczasowych linii produktowych – wręcz przeciwnie, gdyż rozmawiamy właśnie o szeregu możliwości, jakie rysują się w zakresie kooperacyjnym i handlowym z partnerami biznesowymi” – Prezes Milton Essex akcentuje bardzo wyraźnie nowe możliwości biznesowe.
Zawiadomienie otrzymane przez spółkę Milton Essex dotyczyło łącznie zbycia 1 666 666 akcji, stanowiących 10,74% udziału w kapitale zakładowym na rzecz grupy inwestorów oraz dokonania darowizny 250 000 akcji na rzecz osoby najbliższej, stanowiących ok. 1,61% udziału w kapitale zakładowym. Transakcje nastąpiły poza Alternatywnym Systemem Obrotu na podstawie umów cywilno-prawnych. W wyniku przeprowadzonych transakcji Prezes Zarządu Milton Essex S.A. posiada obecnie 2 089 693 akcji, stanowiących ok. 13,46% udziału w kapitale zakładowym.
Źródło: Spółka
Artykuł Milton Essex stawia kolejny krok na drodze do docelowych umów inwestycyjnych pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.