Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) uruchomiła projekt badawczo-rozwojowy METH2GEN, którego celem jest jednoczesne ograniczenie zagrożenia metanowego w kopalniach oraz przekształcenie odpadowego metanu w wodór, podała spółka. Budżet całego projektu, który wsparła UE wynosi 25,6 mln euro, z czego budżet JSW – ponad 20 mln euro.
„Zastosowanie tej technologii pozwoli JSW nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, pozwoli również zredukować koszty i ograniczyć emisje metanu do atmosfery. To kolejny krok w stronę nowoczesnego, odpowiedzialnego górnictwa” – powiedział wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych Adam Rozmus, cytowany w komunikacie.
Projekt METH2GEN zakłada wdrożenie metody odmetanowania górotworu z użyciem wierceń kierunkowych, co znacząco zwiększy efektywność ujmowania metanu w kopalniach, w tym m.in. w kopalni Budryk. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie efektywności odmetanowania ścian eksploatacyjnych na poziomie około 70%. Drugi filar projektu to budowa instalacji do produkcji wodoru z nadmiarowego metanu, który obecnie jest spalany lub wypuszczany do atmosfery. W ramach technologii SMR (Steam Methane Reforming), metan będzie przekształcany w wodór, a powstały CO2 – wychwytywany i wykorzystywany w profilaktyce przeciwpożarowej, wyjaśniono.
„To rozwiązanie przełomowe, bo pozwoli na 100-procentowe wykorzystanie metanu ujmowanego w stacjach odmetanowania, co ma ogromne znaczenie w kontekście unijnych regulacji metanowych” – dodał dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem Artur Badylak.
Wodór produkowany w ten sposób ma być znacznie tańszy niż wodór wytwarzany elektrolizą, a zapotrzebowanie na niego rośnie w związku z rozwojem technologii dekarbonizacji zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
JSW prowadzi obecnie procedury zakupu specjalistycznych wiertnic kierunkowych oraz wykonuje odwierty w celu wyznaczenia lokalizacji wykonania wierceń kierunkowych. Równolegle trwają prace badawcze, które mają na celu wyznaczenie miejsca, w którym powstanie instalacja do produkcji wodoru, podano także.
Projekt METH2GEN to jeden z czterech dużych projektów współfinansowanych przez UE, jakie obecnie realizuje Biuro Odmetanowania i Gospodarki Metanem JSW. Łączny budżet tych inicjatyw wynosi ponad 63,8 mln euro, przypomniano także.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.
Źródło: ISBnews
Artykuł JSW uruchomiła projekt badawczo-rozwojowy METH2GEN o wartości 25,6 mln euro pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.