Wartość kredytów udzielonych mikroprzedsiębiorcom nie zmieniła się r/r w marcu



Banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom tyle samo kredytów w ujęciu wartościowym r/r, lecz mniej w liczbowym (-6,7% r/r) w marcu 2021 roku, podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Zadłużenie mikroprzedsiębiorców w bankach wyniosło w marcu 2022 r. 76,4 mld zł, co oznacza wzrost o 4,4% r/r.

W okresie styczeń – marzec br. banki udzieliły małym firmom kredytów na wartość 5,015 mld zł, podano.

„Pierwszy kwartał na rynku kredytów dla mikroprzedsiębiorstw jest słaby. Banki udzieliły firmom mniej kredytów, ale na nieco wyższe kwoty, co spowodowało, że wartość akcji kredytowej jest na poziomie zbliżonym do pierwszego kwartału 2021 r. W mojej opinii wynika to bezpośrednio ze wzrostu inflacji, szczególnie PPI (w marcu 20% r/r). Sprzedaż kredytów dla mikroprzedsiębiorców jest również niższa w porównaniu do I kwartału 2020 r. – zarówno w ujęciu liczbowym (-23%), jak i wartościowym (-8%). Rynek kredytów dla mikroprzedsiębiorców nie wrócił więc do poziomów sprzed pandemii” – powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

Dodał, że o tym, czy będą rosły potrzeby i zainteresowanie małego biznesu kredytami w kolejnych miesiącach 2022 r., zadecydują trzy czynniki. Pierwszy z nich to warunki makroekonomiczne, czyli poziom inflacji, stóp procentowych i kursu walutowego. Drugi to sytuacja wojenna w Ukrainie, która kształtuje nastroje społeczne oraz zwiększa ostrożnościowe podejście banków przy udzielaniu finansowania. Trzeci czynnik to sytuacja pandemiczna w kraju.

We wszystkich sektorach w I kw. 2022 r. wystąpiła ujemna dynamika liczby udzielonych kredytów w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Najwyższa ujemna dynamika liczby udzielonych kredytów wystąpiła w sektorze handlu (-11,6%).

Duże zróżnicowanie widać w ujęciu wartościowym. Dodatnie dynamiki odnotowało budownictwo (+7%) oraz usługi (+6,2). W przypadku budownictwa może wynikać to z faktu bardzo wysokich wzrostów cen materiałów budowlanych, co powoduje konieczność zaciągania kredytów na wyższe kwoty, podkreślono.

„Jakość kredytów mikroprzedsiębiorców mierzona BIK Indeksem Jakości polepszyła się w marcu 2022 r. w porównaniu do marca zeszłego roku. Niepokoi jednak to, że porównaniu do lutego 2022 r. czy grudnia 2021 r. jakość pogorszyła się. Ponadto analizując sytuację w poszczególnych produktach kredytowych, widać zróżnicowanie. O ile w porównaniu do lutego 2022 r. poprawiła się jakość kredytów w rachunku bieżącym i jakość kredytów inwestycyjnych, to pogorszyła się kredytów obrotowych” – zakończono. 

Źródło: ISBnews

Artykuł Wartość kredytów udzielonych mikroprzedsiębiorcom nie zmieniła się r/r w marcu pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply