Firmy oczekują spowolnienia gospodarczego dłuższego niż podczas pandemii



Aktualne spowolnienie gospodarcze może być dłuższe od wywołanego pandemią koronawirusa, a także dłuższe niż wskazywały wskaźniki i prognozy formułowane na podstawie danych do IV kw. 2021 r., poinformował Narodowy Bank Polski (NBP) na podstawie ankiet wśród przedsiębiorców przeprowadzonych w grudniu ub.r.

„Wskaźnik przyszłej sytuacji oraz prognozy modelowe sugerują, że aktualne spowolnienie gospodarcze może być dłuższe od wywołanego pandemią koronawirusa, a także dłuższe niż wskazywały wskaźniki i prognozy formułowane na podstawie danych do IV kw. 2021 r. W świetle prognoz modelowych spowolnienie koniunktury może przyjąć kształt litery W (tzw. double dip), a nie, jak w przypadku spowolnienia wywołanego pandemią koronawirusa, kształt litery V. Prognozy te powinny być jednak traktowane z ostrożnością” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.

Jednocześnie doświadczenia związane z okresem pandemicznym pozwalają przypuszczać, że zaburzenia związane z wojną w Ukrainie wzmocnią naturalne procesy cykliczne, doprowadzając też do zwiększenia wariancji wahań koniunktury, podkreślił bank centralny.

„Co więcej, należy uwzględniać, że prognozy formułowane przez przedsiębiorstwa w pierwszej połowie grudnia pozostawały pod silnym – choć słabnącym wpływem – wojny w Ukrainie oraz jej konsekwencji ekonomicznych, w tym obaw związanych z cenami i dostępnością surowców energetycznych w zimie. Relatywnie wysokie temperatury notowane w listopadzie i grudniu ograniczyły ryzyko wystąpienia braków nośników energii, co mogło spowodować korektę – tj. zmniejszenie pesymizmu – oczekiwań firm” – czytamy dalej.

NBP zwrócił uwagę, że syntetyczny wskaźnik sytuacji bieżącej sugeruje postępujące pogarszanie się koniunktury w sektorze przedsiębiorstw.

„Przeprowadzone symulacje wskazują, że aktywność w SPN weszła w fazę spowolnienia już pod koniec 2021 r., a szok ekonomiczny związany z wybuchem wojny w Ukrainie nasilił dekoniunkturę. Obniżenie się syntetycznego wskaźnika sytuacji bieżącej w 2022 r. wynikało z pogorszenia ocen wszystkich jego składowych, przy największym wpływie gorszych ocen uwarunkowań popytowych oraz kondycji płynnościowej firm” – napisano też w raporcie.

Ostatnie badanie SM odbyło się w grudniu 2022 r. W badaniu SM wzięło udział 2 439 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Źródło: ISBnews

Artykuł Firmy oczekują spowolnienia gospodarczego dłuższego niż podczas pandemii pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply