Sejm przyjął ustawę dot. uczestnictwa pracowników w spółkach transgranicznych



Sejm przyjął ustawę o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek, która reguluje formy uczestnictwa pracowników w takiej spółce, ich prawa i obowiązki. Regulacja dotyczy spółek komandytowo-akcyjnych i kapitałowych, działających na podstawie Kodeksu spółek handlowych w aspekcie transgranicznym.

Za ustawą głosowało 439 posłów,  przeciw było trzech, wstrzymało się ośmiu.

Wcześniej posłowie przyjęli kilka poprawek, w tym tę przesuwającą termin wejścia w życie ustawy na połowę września br.

Zakres ustawy reguluje formy uczestnictwa pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek, a także prawa i obowiązki pracowników oraz organu zarządzającego albo administrującego spółki podlegającej transgranicznemu przekształceniu, połączeniu lub podziałowi.

Pracownicy w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału – zgodnie z ustawą mają:

– prawo wyznaczenia lub wyboru określonej liczby członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów;

– prawo rekomendowania członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów;

– prawo sprzeciwienia się wyznaczeniu niektórych albo wszystkich członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów.

Ustawa zakłada powołanie specjalnego zespołu negocjacyjnego, którego zadania będą obejmowały w przypadku:

– przekształcenia transgranicznego spółki – zawarcie z właściwymi organami spółki przekształcanej porozumienia w sprawie uczestnictwa pracowników w spółce przekształconej;

– połączenia transgranicznego spółek – zawarcie z właściwymi organami spółek uczestniczących porozumienia w sprawie uczestnictwa pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia spółek;

– podziału transgranicznego spółki – zawarcie z właściwymi organami spółki podlegającej podziałowi porozumienia w sprawie uczestnictwa pracowników w spółce przejmującej. Specjalny zespół negocjacyjny będzie reprezentował pracowników zatrudnionych w spółce.

Powołanie specjalnego zespołu negocjacyjnego nie będzie konieczne jedynie wówczas, gdy właściwe organy spółek skorzystają z przysługującego im uprawnienia i podejmą uchwałę w sprawie bezpośredniego podlegania standardowym zasadom uczestnictwa określonym w projekcie ustawy oraz przestrzegania ich od daty rejestracji spółki powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek.

W ustawie określona została szczegółowa procedura powołania specjalnego zespołu negocjacyjnego w sposób zabezpieczający prawa i interesy pracowników określająca termin rozpoczęcia postępowania zmierzającego do utworzenia zespołu, podział miejsc w zespole w sposób proporcjonalny do liczby pracowników zatrudnionych w danym państwie członkowskim oraz zasady wyboru członków zespołu przez pracowników.

Uszczegółowiono (w porównaniu do dotychczasowej regulacji) zasady ustalania liczby zatrudnionych pracowników, co ma realne przełożenie na zasady dokonywania podziału miejsc w specjalnym zespole negocjacyjnym, przypadających pracownikom z danego państwa członkowskiego.

Doprecyzowano, aby przy ustalaniu liczby pracowników były uwzględniane wszystkie osoby pozostające w stosunku pracy – również te, których nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona, niezależnie od przyczyny i czasu jej trwania. Wskazane zostały sytuacje, w których będzie wygasał mandat członka specjalnego zespołu negocjacyjnego.  Ma to następować nie tylko w razie ustania stosunku pracy lub zrzeczenia się funkcji, ale także w przypadku złożenia wniosku w sprawie odwołania mandatu podpisanego co najmniej przez 50% pracowników zatrudnionych w spółkach i zakładach.

Ustanowiono także nakaz niezwłocznego udostępnienia wykazu osób wyznaczonych lub wybranych na członków specjalnego zespołu negocjacyjnego uczestniczącym spółkom z innych państw członkowskich.

Ponadto na organy spółki przekształcanej, spółek uczestniczących lub spółki podlegającej podziałowi został nałożony obowiązek przekazania informacji o procesie w terminie 30 dni – od daty rejestracji ministrowi właściwemu do spraw pracy.

Źródło: ISBnews

Artykuł Sejm przyjął ustawę dot. uczestnictwa pracowników w spółkach transgranicznych pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply